Topikibinondört

Ozan Aydemir Köşe Yazıları

Ozan Aydemir Köşe Yazısı – Hardware Plus Dergisi! Koca bir sene daha böylece sona eriyor sayın okuyucular. Benim açımdan senenin en anlamlı olayı tabi ki oğlum Pars’ın dünyaya gelmesi ve kızımın 3 yaşına basarak yuvaya başlamasıydı. Ama bunun dışında oyun dünyasında da yeni bebekler dünyaya geldi. Kimi isim yaptı şöhret oldu kimi normal hayatına devam ediyor, kimi ise kalbimdeki yerini aldı. Kıssadan hisse; 2014’ü de bir şekilde geride bırakacağımıza göre, 2015’e geçmeden önce arkamızda neler bırakmışız ona bakalım derim. Bu liste göreceli de olsa bu oyunları es geçtiyseniz el freni ile geri dönüp bir bakmanızı öneririm. Bu liste beni fetheden listenin en baba ve en can alıcı bölümüdür (PC / PS4 karma);

  • Fable Anniversay;  (RPG)Yeni değil biliyorum ama Fable’ı yıllar önce oynayıp bitirmiş biri olarak makyajlanmış halini yeniden oynamak oldukça zevk vericiydi. Yeniden düzenlenmiş HD grafikleri ve sesleri ile orijinal oyunu bir kez daha mutlaka oynayın.  Hele bir de şu ara yüzü ve oyun içi konsol kontrollerini de değiştirmiş olsalardı tam not alırdı benden.
  • Lichdom Battlemage; FPS oyunlarını zaten çok severim ama Battlemage bu sefer sizi tamamen bir büyücünün gözünden oynamaya itiyor. Klasik FPS’lere alışık biri olarak beni bile bazı yerlerde zorlayan büyü dışında silah aratan oyun, kesinlikle bu yeni bakış açısının hakkını veriyor.
  • Divinity; Original Sin; Bilgisayarımı formatladığım zaman yarıda kalan oyunuma sene bitmeden devam etmeyi planladığım Divinity; Baldurs Gate, Planescape torment gibi oyunlara hasret duyduğumuz bu günlerde ilaç gibi geldi. Sıra tabanlı RPG oyunları size uzun ve sıkıcı gelmiyorsa buyurun sabahlamaya…
  • Styx Master Of Shadows; Sene başında Thief’i beklemekten çatlarken ve maalesef bekleyişin ardından hüsrana uğramışken, imdadıma Styx yetişti. Saklan, çal, karanlıkta kal kombinasyonlarını bence bu güne kadar en iyi beceren oyun olmuş. Üstüne üstlük Goblin’i oynatıyor olmanızda ayrı bir güzel.
  • Shadow Of Mordor; Senenin sonlarında kendini gösteren Shadow Of Mordor kimsenin beklemediği kadar kaliteli bir açık dünya RPG olarak karşımızda duruyor. Hele ki zaten Tolkien’in bu dünyasını seviyorsanız buyurun buradan giriş yapın. Orc kaptanlarının size kafa tutmasını görmek de ayrı bir zevkli.
  • GTA V; Bu alanda önce rakiplerin çıkmasını bekleyen sonrada kendisini ortaya çıkaran GTA V açık ara farkla lider kapatıyor sezonu.  PS3’teki grafikleri bile göz alan oyunun sunduğu özgürlüğü başka bir oyunda görmeniz açıkçası pek mümkün değil. Bu oyunu özellikle bitirmiyorum. Her gün 1 saat girip o dünyada takılmak çok daha hoşuma gidiyor.
  • PES 2015; KRAL geri döndü diyebilir miyiz, bence deriz. Ne fifa ne de başka bir futbol oyununun Pes’in verdiği zevki vereceğini sanmıyorum. PS4’teki grafik kalitesi ve oynanabilirliğini geçtim her şeyden öte gerçek hayatta olabilecek saçma pozisyonlar, hataları gerçekten PES’te yaşıyorsunuz ve gerçekten oynarken yapaylıktan uzak bir şekilde hissediyorsunuz. Turnuva isteyen varsa iletişime geçsin benimle.
  • Metro Last Light; Post Apokaliptik bir dünya, inanılmaz grafikler, mükemmel oynanış ve bir FPS. Hele bir de iyi bir PC’niz varsa üstüne de 3D oynayabiliyorsanız bir şaheser sizi bekliyor demektir. Tadı damağımda kaldı diyebilirim kesinlikle.
  • WOW; Warlords Of Dreanor; Yok kardeş 10 sene geçti ne ben Blizzard’ı bırakabiliyorum, ne de oyun beni bırakabiliyor. Tam yeni bir dünyaya mı geçsem artık derken Blizzard bombaları patlatıyor. Benim için senenin son 2 ayı gene hayat WOW oldu, gene seviye 100 olmak için kasılan geceler, raidler, yeni görevler yeni grafikler ve içerikler ile seneyi gözümde 1 numara olarak kapatıyor WOW. Bu adamlar bu işi iyi biliyor, ek paket dediğin böyle olur.

Senenin sonuna doğru henüz alıp da oynamaya fırsat bulamadığım The Crew, Far Cry 4 gibi birkaç oyun daha var ama oynadıklarıma haksızlık olmaması adına adlarını burada geçirmiyorum. Son olarak ne diyelim; 2015 hepimize şimdiden huzur, mutluluk ve sağlık versin, gerisi oyun gibi gelir zaten…

Ozan Aydemir Köşe Yazısı – Hardware Plus Dergisi