Çizgiden Dijitale

Ozan Aydemir Köşe Yazıları

Ozan Aydemir Köşe Yazısı – Hardware Plus Dergisi

Ben küçüklüğümü o kadar net hatırlıyorum ki; demek ki doya doya yaşamışım. Demek ki hep olumlu etkileri olmuş. Çünkü ne zaman geçmişi düşünsem bir tebessüm oluyor yüzümde, keşke gene dönsem o yaşlara ve aynısını yaşasam diyebiliyorum.

O zamanlar hayatım da 3 şey vardı, daha doğrusu 3 hayatım vardı demek daha doğru. Biri ailemin beni büyütmek, iyi bir evlat olmam için çabaladığı, bana ve kardeşime iyi bir gelecek sunmak için çalıştığı ama aynı zamanda bize özel zaman da ayırdığı en güzel hayatım. Onlara çok şey borçluyum.

Biri erken yaşlarda tanıştığım dijital hayatım. Bu kısmı çok detaylı anlatmayacağım. Atari 2600’den Commodore 64’e, Amiga 500’den PC’ye uzanan binlerce hayal ürünü oyunun içinde binlerce farklı hayatı kısa süreliğine yaşadığım hayatım. Bugün yaşım 36 olmasına rağmen hala devam eden o güzel dijital hayatım.

Üçüncüsü ise çizgi hayatımdı. Çizgi filmlerle de büyüdük biz. Belki çok kanal yoktu hatta tek kanal vardı bir dönem, TRT ve TRT2 ama bizim için yeterliydi. Sonrasında diğer kanallar da eklendi ve ne çizgi filmler gördük biz. Hepsini sığdırmam imkânsız ama bakın hangileri bende iz bırakmış.

Galaksi Şerifleri;  2086’da iki uzaylının dünyamıza gelmesi ve de bundan sonra insanların uzaydaki maceraları… Tabi bunlarla birlikte evrende çeşitli belalar da artınca güvenliği sağlamak için Galaksi Şerifleri devreye giriyordu. Uzayda geçen bir western!

Bravestar; Gelecekte, uzayda geçen western çizgi filmlerden biri daha. Kahramanımız bir Amerikan yerlisi.  Ayının Gücü, Puma’nın Hızı gibi bağırarak çağırdığı güçler ile gezegenindeki minerali koruyordu.

Uzay Şövalyeleri; 21.yüzyılın sonlarında insanlığın tüm kâinata yayılma teoreminden yola çıkan çizgi filmlerden biri de Saber Rider idi. Kahramanımız siyahlı beyazlı üniforması ve robot atıyla, İskoçyalı bir şövalyeydi.

Space Adventure Cobra; Eski bir manganın uyarlaması.  Sarışın kahramanımızın sol kolu silahtı, bu kolunu çıkartır, lazer silahıyla önüne gelen kötüyü haklardı. Kırmızı taytları ile oldukça seksi bir karakterdi.  Fazla hatırlayan olmayabilir ama gördüğüm en karizma çizgi karakterlerden biridir.

G. I. JOE; En uzun dönemli çizgi filmlerden biri, artık içindeki kahraman sayısını ben bile sayamayacak kadar fazlaydı. J . Bir grup Amerikan askerinin Kobra kumandana karşı mücadelesini anlatırdı.

Thundercast; Efsane çizgi filmim Thundercats’dir. İnanılmaz jenerik müziği ile kedi ve insan karışımı kahramanların maceralarını anlatan bir çizgi filmdi.

Bunları anlatmamın sebebi basit; gerçek hayatın büyüsü her daim devam ede dursun ve onu doyasıya yaşaya durun ama eğer ki politikadan, insanları birbirine düşüren düşüncelerden, kızlı-erkekli lafına bile dayanamayan kitleden biraz olsun kopup, kafa dağıtmak, başka bir dünyada ve hikayede kısa sürede olsa yaşamak istiyorsanız, size eski ama en iyi seçenekleri göstermek için anlattım. Dijital ya da çizgi. Buralarda da güzel hayatlar var, realiteden kopmayın ama bunları yaşamayı da ihmal etmeyin. Hepsi ayrı güzel ve bir o kadar zararsızlar bana inanın. He-Man ve Voltran nerede diyeceksiniz! E onlar başrol oyuncusu onları herkes biliyor anlatacak halim yoktu herhâlde…

Ozan Aydemir Köşe Yazısı – Hardware Plus Dergisi